sidolux_poradnik_szklane_balustrady_3.jpg

Jak wyczyścić szklane balustrady balkonowe? Praktyczny poradnik


Szklane balustrady balkonowe wyglądają nowocześnie i estetycznie. Pozwalają cieszyć się widokami na zewnątrz, optycznie powiększają balkon i nadają budynkowi lekkości. Są również bardzo wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu. Mimo wielu zalet mogą jednak wymagać częstego czyszczenia. Ze stale osadzającym się na nich brudem i kurzem zmagają się przede wszystkim mieszkańcy miast, w których utrzymuje się wysoki poziom zanieczyszczeń. Co robić, by balkon wyglądał dobrze? Czym czyścić szklane balustrady?

Mycie balkonów w spółdzielni mieszkaniowej

 W przypadku mieszkania w bloku może okazać się, że balkony uznawane są za własność spółdzielni, a nie mieszkańca. Wtedy to administracja jest odpowiedzialna za ich mycie. Jeśli właściciel mieszkania chce wyczyścić zewnętrzną część balustrady, musi skonsultować się z osobami odpowiedzialnymi za budynek. Spółdzielnie zatrudniają w tym celu profesjonalne firmy sprzątające, które dysponują podnośnikami i silnymi środkami czyszczącymi. 

 

Mycie szklanej balustrady krok po kroku

Chcąc wyczyścić prywatną szklaną balustradę balkonową, na początku najlepiej jest poświęcić parę minut na sprawdzenie jej stanu. Szybka inspekcja pozwoli upewnić się, że na balustradzie nie ma uszkodzeń. Warto zwrócić uwagę na wsporniki przy szybie i sprawdzić, czy nie są luźne i nie ma na nich śladów korozji. Sprzątanie to także dobra okazja do skontrolowania, czy przy wspornikach i szybie nie gromadzi się woda. Przeglądając swój balkon przynajmniej raz w miesiącu, można wykryć problemy, zanim przyczynią się one do powstania szkód. Samo czyszczenie stanie się wówczas bezpieczniejsze!

W celu umycia wewnętrznej części szklanej balustrady wystarczy przygotować czystą ściereczkę lub myjkę do mycia okien i środek do czyszczenia szyb, taki jak SIDOLUX Profi płyn do mycia powierzchni szklanych. Detergent z atomizerem może być najwygodniejszą opcją, jeśli balustrada jest zakurzona lub znajdują się na niej odciski palców – wystarczy spryskać powierzchnię i przetrzeć ją do sucha ściereczką lub papierowym ręcznikiem. W przypadku większych i trudniejszych do usunięcia zabrudzeń dobrym pomysłem jest wstępne przemycie balustrady ciepłą wodą wymieszaną z mydłem lub uniwersalnym środkiem czyszczącym.

 Mycie balustrady od zewnątrz wymaga więcej uwagi i ostrożności. Osoby mieszkające na parterach mogą skorzystać w tym celu z niskiej, stabilnej drabinki. Polecamy również zakup szczotki lub mopa z długim uchwytem, który pozwoli szybko wyczyścić całą powierzchnię. Długa rączka ułatwi dotarcie do trudno dostępnych miejsc. 

Większy problem pojawia się, gdy szklana balustrada znajduje się na wysokich piętrach budynku. Wychylanie się poza nią lub postawienie pod balkonem drabiny nie jest wtedy dobrym pomysłem – może stwarzać bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia. Jeśli czyszczenie nie leży w gestii spółdzielni mieszkaniowej lub mowa o balkonie w domu jednorodzinnym, najlepszym wyjściem będzie skorzystanie z myjki teleskopowej lub wynajęcie podnośnika koszowego.

 

Jak czyścić powierzchnię bez powstawania smug?

Podobnie jak w przypadku mycia szyb okiennych czyszczenie balustrady ze szkła najlepiej przeprowadzać w pogodny dzień. Naturalne światło pozwoli na dostrzeżenie wszystkich zabrudzeń, a pod wpływem ciepła powierzchnia szybko wyschnie.

Nawet jeśli balustrada będzie czyszczona we właściwym czasie, na jej powierzchni nadal mogą pozostawać nieestetyczne smugi. Problem często pojawia się wówczas, gdy na szkle pozostają resztki wody. Aby temu zaradzić, po zakończeniu czyszczenia warto użyć specjalnej ściągaczki, która szybko zbierze nadmiar wilgoci. Tak samo ważna jest odpowiednia technika czyszczenia. Szkło najlepiej myć od góry do dołu, równymi ruchami. Więcej o tym, jak to robić, można przeczytać w artykule Jak myć okna bez smug? 4 sposoby na idealnie czyste szyby!

Idealnie czysta szklana balustrada bez smug jest możliwa do osiągnięcia również dzięki dobraniu odpowiedniego preparatu do czyszczenia. Jednym ze środków, które pozwolą uzyskać zadowalający efekt, jest płyn SIDOLUX szyby i lustra. Dzięki zastosowaniu specjalnej technologii preparat doskonale czyści szkło, nie pozostawiając na nim smug. Dodatkowo pozostawia na powierzchni niewidoczną powłokę, która zabezpiecza balustradę przed zabrudzeniami i sprawia, że woda deszczowa spływa po niej równomiernie. Płyn można zakupić w trzech wariantach zapachowych: arctic, flower i lemon.

sidolux_poradnik_szklane_balustrady_2.jpg