sidolux_poradnik_jak_zabezpieczyc_drewniana_podloge_3.jpg

Jak zabezpieczyć drewnianą podłogę przed wilgocią? Poradnik

Drewniane podłogi to ponadczasowe rozwiązanie, które prezentuje się dobrze zarówno w pomieszczeniach urządzonych w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym. Naturalna powierzchnia sprawia, że wnętrza stają się przytulne. Aby drewno przez długi czas zachowało idealny wygląd, potrzebna jest jego regularna pielęgnacja. Kluczowe jest zabezpieczenie go przed wilgocią.

Wpływ wilgoci na drewniane podłogi

Nadmierna wilgoć jest jednym z największych zagrożeń dla posadzek wykonanych z drewna. Naturalne deski łatwo pęcznieją i mogą powstawać na nich nieestetyczne wybrzuszenia. Jeśli posiadasz w domu drewnianą podłogę, musisz pamiętać o tym, by chronić ją przed kontaktem z wodą. Dodatkowych zabezpieczeń wymagają szczególnie powierzchnie znajdujące się w kuchni i łazience, a także w wiatrołapie i korytarzu. Więcej na ten temat piszemy w artykule Mycie i konserwacja drewnianych podłóg – krok po kroku.   


Czym zabezpieczyć drewnianą podłogę? Malowanie i bejcowanie

Pokrycie drewnianych desek bejcą lub farbą to sprawdzona metoda zabezpieczenia podłóg. Odpowiednio dobrane produkty nie tylko zmienią barwę powierzchni, ale też zapewnią jej ochronę przed przenikaniem wilgoci. Malowanie podłogi nie jest trudne. Czynność można przeprowadzić samodzielnie, bez konieczności wynajmowania ekipy remontowej. W przypadku bejcowania sprawa nieco się komplikuje – należy poprzedzić je czasochłonnym cyklinowaniem.


Lakierowanie drewnianych podłóg

Kolejnym sposobem na zabezpieczenie drewnianej podłogi przed wilgocią jest lakierowanie. Przed przystąpieniem do działania należy wziąć pod uwagę kilka najważniejszych parametrów. Znaczenie będą mieć rodzaj podłogi i drewna oraz to, czy drewniany parkiet położony jest w pomieszczeniu często użytkowanym. Znając powyższe, można dobrać środek o właściwościach dopasowanych do specyfiki konkretnej powierzchni.

Uznaje się, że lakierowanie zapewnia najtrwalszy efekt impregnacji drewnianej podłogi. Lakier utwardza się na powierzchni, tworząc warstwę, która skutecznie i na długi czas zapobiega przenikaniu wilgoci i zanieczyszczeń. Korzystając ze środków, można uzyskać różne wykończenia materiału –  matowe, półmatowe lub błyszczące. Na rynku dostępne są również lakiery nadające podłodze nowy kolor. Lakierowana powierzchnia nie wymaga dalszej konserwacji.


Woskowanie i olejowanie

Woskowanie i olejowanie drewna to metody dla osób, które preferują naturalną pielęgnację. Środki wnikają głęboko w strukturę drewna, nadając mu świeży wygląd i impregnując je. Cienka warstwa nie kryje faktury desek i skutecznie chroni je przed przenikaniem wody. Podłoga nasycona olejowoskiem staje się bardziej wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. Metoda polecana jest tym, którzy zastanawiają się, jak zabezpieczyć podłogę drewnianą przed psem czy kotem. Wzmocnienie powierzchni tego rodzaju preparatem zwiększy jej odporność na zadrapania.   


Środki zabezpieczające drewno od SIDOLUX

Wszystkie wyżej wymienione sposoby na zabezpieczenie drewnianej podłogi są skuteczne, ale wymagają poświęcenia czasu. Jeśli szukasz środków o szybkim działaniu, sięgnij po łatwo dostępne i sprawdzone preparaty SIDOLUX. Mamy w swojej ofercie produkty opracowane specjalnie z myślą o ochronie drewna.

SIDOLUX ochrona i połysk drewno, parkiet to wielofunkcyjny produkt, z którego zastosowaniem skutecznie zabezpieczysz swoją podłogę przed szkodliwym działaniem wilgoci. Preparat nada drewnianej powierzchni blask, wypełni w niej mikrouszkodzenia i pozostawi na niej trwałą warstwę ochronną. Wystarczy nanieść go na czystą, odtłuszczoną podłogę i delikatnie rozprowadzić za pomocą szmatki. Jeśli chcesz zyskać gwarancję pełnej ochrony, polecamy każdorazowe nałożenie trzech warstw produktu. Starą polimerową warstwę ochronną SIDOLUX możesz szybko usunąć z zastosowaniem środka CLEANLUX zmywacz. 

Do utrzymania drewnianej podłogi w nieskazitelnym stanie przyda się również płyn SIDOLUX Expert myje i pielęgnuje drewno. Ten specjalistyczny środek skutecznie usunie z jej powierzchni wszelkie zabrudzenia. Receptura preparatu została wzbogacona o naturalne woski, dzięki czemu każde mycie dodatkowo zabezpiecza drewno przed negatywnym wpływem wilgoci. Sprzątanie umilane jest przez delikatny, świeży zapach.

sidolux_poradnik_jak_zabezpieczyc_drewniana_podloge.jpg

Przeczytaj także