sidolux_poradnik_czyszczenie_ram_okiennych_2a.jpg

TOP 3 środki do czyszczenia ram okiennych z PCV


Plastikowe okna to bardzo popularny wybór podczas planowania budowy domu. Białe ramy z PCV są ekonomiczne, wyglądają schludnie i łatwo je wyczyścić. Aby jednak cieszyć się estetycznie wyglądającymi oknami przez długi czas, nie można dopuścić do ich zaniedbania. Brudne lub pożółkłe mogą zepsuć poczucie nieskazitelnej czystości, jaką dają przejrzyste szyby. Regularne mycie ram pozwoli utrzymać ich biel i zachować je w dobrym stanie.

Jak dbać o okna z PCV? Kiedy je czyścić?

Szyby w oknach domów i mieszkań myje się przynajmniej parę razy w roku. Wiele osób nie zwraca wtedy szczególnej uwagi na ramy. To podstawowy błąd, który w przyszłości może poskutkować dodatkowymi godzinami spędzonymi na żmudnym doczyszczaniu nawarstwionego brudu, a nawet koniecznością wymiany elementu. Łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego w dbaniu o ramy okienne najważniejsza jest regularność. Najlepiej przemywać je nie tylko przy okazji czyszczenia okien, ale zawsze, gdy widoczne będą nieczystości bądź zauważymy pierwsze oznaki żółknięcia.

Jeśli mamy zamiar umyć od razu całe okno, ważne będzie zachowanie odpowiedniej kolejności czyszczenia. W tym przypadku najlepiej najpierw przetrzeć szyby, a następnie przejść do ram i parapetów. O tym, czego nie robić podczas mycia powierzchni, można dowiedzieć się z artykułu 5 błędów, które popełniamy przy myciu okien.

Domowe sposoby na czyszczenie ram okiennych

Popularnym sposobem na mycie ram okiennych jest czyszczenie ich ciepłą wodą z dodatkiem mydła lub płynu do mycia naczyń. Do przecierania powierzchni używa się miękkich gąbek i papierowych ręczników. To budżetowe rozwiązanie w wielu przypadkach wystarcza do uzyskania zadowalających efektów. Może się jednak zdarzyć, że zanieczyszczenia będą zbyt duże, by poradziło sobie z nimi zwykłe mydło. Zaschnięte, stare zabrudzenia czy pożółkłe plamy często wymagają sięgnięcia po profesjonalne środki.

Najczęściej spotykanym problemem w przypadku białych ram okiennych jest ich żółknięcie.  Nieestetyczna żółć często jest jedynie powierzchownym zabrudzeniem, z którym można sobie poradzić, stosując łagodne, domowe preparaty. Jednym z nich może być mieszanka wody, płynu do naczyń, soku z cytryny i octu. Samodzielnie przygotowany roztwór przelewa się do butelki z atomizerem i rozprowadza na ramie. Po równomiernym spryskaniu powierzchnię należy przetrzeć miękką, wilgotną ściereczką. Do tego zadania odpowiednia będzie np. uniwersalna ściereczka z mikrowłókna.

Jeśli żółty nalot powstał na skutek długotrwałego działania promieni słonecznych, można odpuścić sobie domowe metody czyszczenia. Z tego typu przebarwieniami poradzą sobie tylko silniejsze środki o specjalnych formułach. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie mocno działające preparaty będą bezpieczne dla powierzchni z PCV. Sięgając po sklepowe detergenty, warto zachować ostrożność i omijać te, które mają w składzie substancje żrące.

Najlepsze środki do czyszczenia ram z PCV

Do czyszczenia ram z PCV najlepiej jest używać delikatnych mleczek i płynów od zaufanego producenta. Bardzo silne środki mogą uszkodzić strukturę powierzchni i sprawić, że powstaną na niej duże i nieestetyczne pory, których nie będzie się dało usunąć. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeznaczonych do czyszczenia PCV. Są one bezpieczne i skuteczne, ale mogą być dość drogie. Regularne przemywanie okien najlepiej jest przeprowadzać z zastosowaniem uniwersalnych środków czyszczących.

Firma SIDOLUX ma w swoim asortymencie preparaty, które szybko poradzą sobie z zabrudzeniami na ramach okiennych i równocześnie pozostawią piękny zapach. Produkty z serii SIDOLUX Uniwersalny od lat goszczą w polskich domach i cieszą się dużym zaufaniem klientów. Aby umyć nimi ramę, wystarczy wlać 1,5 nakrętki płynu do 5 litrów wody. Powstały roztwór można równomiernie rozprowadzić na powierzchni i pozostawić do wyschnięcia. Środek nie wymaga szorowania i nie pozostawia smug. Dodatkową zaletą produktu jest jego wydajność. Raz przygotowany roztwór nie tylko wystarczy do umycia ram, ale także przyda się podczas czyszczenia parapetów czy blatów.

Linia uniwersalnych produktów do mycia SIDOLUX charakteryzuje się ponadto bogatą gamą świeżych zapachów, które umilają sprzątanie i utrzymują się w mieszkaniu na długo po skończeniu pracy. Wydajny i skuteczny płyn dostępny jest w różnych wariantach zapachowych, m.in. cytryna, wiosenny bukiet, mydło marsylskie oraz kwiat orchidei. 

sidolux_poradnik_czyszczenie_ram_okiennych_3.jpg