sidolux_poradnik_jak_i_czym_wyczyscic_piekarnik_1_.jpg

Jak i czym wyczyścić piekarnik? Środki do czyszczenia bardzo brudnych piekarników

Na kuchennych sprzętach często pojawiają się zabrudzenia, których usunięcie bywa problematyczne. Zmywanie plam może okazać się szczególnie trudne, gdy ulegną one przypaleniu. Mycia kuchenki, mikrofali czy piekarnika nie warto więc odkładać na później. Zwlekanie z czyszczeniem powierzchni sprzyja silnemu przywieraniu zabrudzeń do rusztu, foremek, naczyń żaroodpornych czy szyby. Jeśli już dojdzie do sytuacji, w której na piekarniku pojawią się uporczywe plamy, sięgnij po pomocne środki myjące. Sprawdź, jak i czym wyczyścić bardzo brudny piekarnik.

Przypalony tłuszcz w piekarniku – środki do czyszczenia

Jednym z najpopularniejszych domowych sposobów na usunięcie przypalonego tłuszczu z piekarnika jest umycie sprzętu roztworem składającym się z wody, sody oczyszczonej i octu. Wodę i ocet należy połączyć w proporcji 1:1, a następnie opakowanie sody oczyszczonej zmieszać z wodą tak, by uzyskać gęstą konsystencję. Masę trzeba rozprowadzić myjką we wnętrzu piekarnika, pomijając grzałkę, oświetlenie oraz wentylator (w celu wyczyszczenia tych elementów lepiej jest zastosować roztwór bez dodatku octu). Na kolejnym etapie całość wystarczy spryskać wodą z octem. Ściany oraz elementy piekarnika należy porządnie wyszorować gąbką lub kuchenną szpachelką, by – na końcu – usunąć brud mokrą ścierką.

Przypalony tłuszcz usuniesz jednak znacznie szybciej, stosując specjalnie przygotowane do tego środki. W naszej serii produktów PROFI  mamy preparat stworzony z myślą o tego rodzaju zanieczyszczeniach – Sidolux PROFI Produkt gruntownie czyszczący piekarniki i grille. Produkt z formułą aktywnej piany gruntownie rozprawi się z przypalonym tłuszczem. Sprawdzi się podczas czyszczenia zarówno wnętrza piekarnika, jak i blachy czy rusztu. Aby usunąć brud, należy równomiernie spryskać powierzchnię i pozostawić płyn na 5–15 min. Następnie całość wystarczy spłukać wodą.

Jak wyczyścić szybkę w piekarniku

Zabrudzeniom ulegają nie tylko ściany, elementy oświetlenia, blacha i ruszt. Plamy pojawiają się też na szybie piekarnika. W przypadku szkła pielęgnacja odbywa się nieco inaczej. Ponadto konieczne może być czyszczenie szyby w środku, gdyż przez otwory wentylacyjne oraz znajdującą się za drzwiami szparę brud często przedostaje się do wnętrza konstrukcji. W takim wypadku element można zdemontować, wykręcając znajdujące się przy otworach wentylacyjnych śrubki lub, w niektórych modelach, za pomocą umieszczonych w dolnej części drzwiczek zaczepów/przycisków.

W celu umycia szyby piekarnika stosuje się często mieszankę wody i sody oczyszczonej, pozostawiając roztwór na powierzchni na około 15 min, a następnie ścierając całość myjką. Jeśli tłuszcz nie osiadł zbyt mocno, po wstępnym jego usunięciu, warto do mycia szybki w piekarniku wykorzystać preparat Sidolux Baltic Amber. Produkt doskonale czyści i myje, utrudnia osadzanie się brudu i nie pozostawia smug. Takie właściwości to zasługa bursztynowego ekstraktu, który jest zawarty w składzie preparatów z tej linii.

Mycie piekarnika z termoobiegiem – metoda parowa

Posiadacze piekarników z termoobiegiem mają to szczęście, że ich sprzęt może wyczyścić się wręcz samodzielnie – wszystko dzięki metodzie parowej. Aby pozbyć się zabrudzeń w piekarniku, należy umieścić w nim naczynie żaroodporne, do połowy wypełnione mieszanką wody z kilkoma łyżkami octu lub soku z cytryny. Następnie urządzenie trzeba nastawić na 180°C. Pod wpływem temperatury wytworzy się para. Odpowiednio zmiękcza ona tłuszcz, co pozwala na usunięcie smug. Po kilku minutach można wyłączyć sprzęt i poczekać, aż nieco się ostudzi. Ostatni krok to zamoczenie szmatki w wodzie i starcie rozmiękczonego brudu ze ścian i szyby piekarnika.

Trudności dotyczących pielęgnacji sprzętu można uniknąć, regularnie czyszcząc urządzenie – najlepiej po każdym użyciu piekarnika. Im dłużej zwlekamy z myciem, tym trudniej jest pozbyć się zgromadzonych zabrudzeń.

sidolux_poradnik_jak_i_czym_wyczyscic_piekarnik_3_.jpg