sidolux_poradnik_czyszczenie_terakoty_2.jpg

Czyszczenie terakoty - sprawdzone sposoby i środki czystości

Płytki terakotowe należą do jednych z najczęściej wybieranych rozwiązań podczas wykańczania wnętrz. Sprawdzają się w różnorodnych aranżacjach i mogą podkreślić przytulny charakter domu. Pełnią nie tylko funkcje dekoracyjne, ale też praktyczne. Terakota jest mało nasiąkliwa, dlatego doskonale sprawdza się w pomieszczeniach, w których często pojawiają się zabrudzenia i plamy – na korytarzach, w kuchniach i w łazienkach.

Czyszczenie terakoty nie jest trudne. Niepewność może pojawić się w przypadku konieczności umycia większych, bardziej zabrudzonych powierzchni. Aby skutecznie i bezpiecznie wyczyścić wyłożoną płytkami podłogę, należy pamiętać o kilku prostych zasadach. Jak prawidłowo przeprowadzić czyszczenie terakoty? Sposoby i rady znajdziesz poniżej!

Jak czyścić terakotę?

Wyłożona płytkami podłoga to przestrzeń, na której nieustannie osadza się brud. Przed przystąpieniem do mycia posadzki terakotowej konieczne jest więc zebranie z powierzchni większych zabrudzeń oraz kurzu – ręcznie lub za pomocą odkurzacza. Gdy na podłodze nie ma już łatwych do rozprowadzenia zanieczyszczeń, można rozpocząć czyszczenie na mokro. W pojemnej miednicy lub w wiadrze z mopem należy wymieszać wodę z delikatnym detergentem do mycia terakoty, takim jak SIDOLUX Expert myje i pielęgnuje płytki i podłogi winylowe. Do rozprowadzania preparatu po powierzchni najlepiej sprawdzi się miękki mop.

Czym czyścić terakotę?

Dobranie odpowiedniego środka czyszczącego jest niezwykle ważne. Produkty przeznaczone do mycia powierzchni innego rodzaju, np. drewna, mogą nie wystarczyć do utrzymania terakoty w idealnym stanie. Równie istotne jest pamiętanie o odpowiednich proporcjach wody i detergentu – zbyt duża lub zbyt mała ilość płynu może poskutkować pogorszeniem stanu powierzchni lub jej niedokładnym umyciem. Aby uniknąć ryzyka uszkodzenia płytek, najlepiej zawsze postępować zgodnie z wytycznymi producenta. Podczas mycia warto zwrócić szczególną uwagę na fugi, ponieważ to na nich często gromadzą się zanieczyszczenia.

SIDOLUX Expert do mycia terakoty

Jednym z preparatów, które w skuteczny i bezpieczny sposób radzą sobie z brudnymi płytkami terakotowymi, jest SIDOLUX Expert myje i pielęgnuje płytki i podłogi winylowe. W płynie zawarta jest specjalna formuła, która niezwykle szybko usuwa wszelkie zabrudzenia, pozostawiając powierzchnię idealnie czystą i pozbawioną smug. Można nim myć zarówno podłogi, jak i płytki ścienne, np. kuchenne, które często mają styczność z wilgocią i tłuszczem.

Sposób użycia detergentu nie jest skomplikowany. Wystarczy wlać 2 nakrętki płynu do 5 litrów wody. Tak przygotowanym roztworem przemywa się delikatnie powierzchnię za pomocą mopa lub szmatki –  powierzchnia myjąca nie powinna być ostra. Dzięki specjalnym związkom sylikonowym produkt łatwo rozprowadza się na płytkach. 

Nabłyszczanie i odświeżenie płytek terakotowych

O pięknym i świeżym wyglądzie posadzki terakotowej decyduje nie tylko jej czystość, ale i połysk. SIDOLUX ochrona i połysk to jeden z detergentów, który pomaga w długotrwałej pielęgnacji płytek. Odpowiednio dobrana dyspersja polimerowo-woskowa tworzy na terakotowej powierzchni powłokę antypoślizgową i zwiększa bezpieczeństwo jej użytkowania. Powłoka zabezpiecza również podłogę przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz zwiększa jej odporność na zabrudzenia. Dodatkowo nadaje płytkom estetyczny połysk. Stosowanie środka do ochrony i nabłyszczania SIDOLUX przebiega szybko, a cały proces jest niezwykle prosty. Na czystą, odtłuszczoną powierzchnię wystarczy nanieść skoncentrowany detergent i rozprowadzić go delikatnie za pomocą szmatki.

Po nałożeniu trzech warstw detergentu ochronnego warto przemyć podłogę środkiem Cleanlux zmywacz. Produkt dokładnie zmyje resztki płynu do nabłyszczania i odświeży powierzchnię przed następnymi zabiegami. Środek jest bezpieczny dla terakoty. Przed zastosowaniem preparatu należy usunąć z powierzchni kurz i nieczystości. Następnie rozcieńcza się go z wodą w stosunku 1:3 lub 1:5 – w zależności od wielkości mytej powierzchni oraz intensywności pozostałych plam. Gotowy roztwór nanosi się na płytki, a po kilku minutach szoruje się miejsce szczotką lub gąbką. Czynność można powtarzać wielokrotnie, do uzyskania zadowalającego efektu. Tego rodzaju zabieg pozwoli uzyskać trwały i równomierny połysk powierzchni.  

sidolux_poradnik_czyszczenie_terakoty_3.jpg