Jak dokładnie posprzątać dom?

5 kluczowych zasad, jak pozbyć się brudu, tłuszczu i kurzu w mieszkaniu.

Czyste i zadbane mieszkanie zdecydowanie poprawia komfort życia. W czasie pandemii nasze domy stały się bezpiecznymi przystaniami, ale wciąż część czasu spędzamy poza nimi, narażeni na działanie wirusów i bakterii. Jak zadbać o czystość i uchronić powierzchnie przed zanieczyszczeniem?

Bezpieczeństwo w domu

Mimo zachęt do regularnej dezynfekcji dłoni, często trudno nam powstrzymać odruchy. Dotyk jest bardzo ważnym zmysłem, zwłaszcza dla dzieci, więc tym bardziej powinniśmy zadbać o czystość w naszych mieszkaniach, zwłaszcza w kuchniach i łazienkach. Są one pełne ciepłych i wilgotnych miejsc, które są idealnymi środowiskami dla namnażania się potencjalnie szkodliwych drobnoustrojów, zwłaszcza groźnych bakterii E.coli.

Po pierwsze – regularność

Regularność jest naszym sprzymierzeńcem w sprzątaniu. Wyrabia dobry nawyk i sprawia, że nie zaskoczy nas nawarstwiony tygodniami brud. Szczególnie dokładnie powinniśmy dbać o kuchnię, w niej w końcu bije serce każdego domu. Jeżeli jedzenie, które spożywamy, będzie przygotowane w niehigienicznych warunkach, możemy liczyć się z poważnymi chorobami. Dlatego warto po każdym gotowaniu spryskać kuchenne powierzchnie antybakteryjnym płynem do mycia kuchni i przetrzeć wilgotną ściereczką. Jeżeli będziemy robić to cyklicznie, pozbędziemy się drobnoustrojów oraz ochronimy się przed tłustymi zabrudzeniami. Dobrym przykładem takiego środka jest Sidolux Anti-Bac do kuchni. Tego typu produktów można bezpiecznie używać do dezynfekcji wszystkich urządzeń i powierzchni – również tych, mających bezpośredni kontakt z żywnością.

Kuchnia – pożywka dla bakterii

Częste i dokładne czyszczenie kuchni chroni nas przed chorobami. Dlatego ważne jest, żeby każdorazowo myć warzywa i owoce, a także nie składować naczyń w zlewie. Czasami jednak zdarza się, że zapomnimy o nich, a brud w tym czasie zaschnie. Warto zacząć od sprawdzonego domowego sposobu – wystarczy posypać brudne miejsce łyżką sody oczyszczonej i zalać niewielką ilością gorącej wody, po czym zamieszać łyżką. Tak przygotowana pasta powinna zneutralizować zeschnięty brud, ale jeśli nie pomoże, musimy sięgnąć po mocniejsze środki. Na najtrudniejsze zabrudzenia polecam Sidolux Professional do kuchni, który skutecznie i szybko czyści najbrudniejsze powierzchnie. Po spryskaniu zabrudzonej powierzchni, należy odczekać minutę, po czym zetrzeć ją suchą ściereczką.

Walka z kurzem

Zwracajmy też uwagę na czystość innych miejsc w domach. W kurzu, który może zalegać na stołach czy półkach, mogą żyć groźne drobnoustroje, a sam kurz może uczulać. Tutaj również naszym sojusznikiem będzie systematyczność. Do walki z kurzem warto użyć środka, który pozbędzie się go i utrudni powstawanie. Najlepiej sprawdzają się aerozole, takie jak Sidolux M. Łatwo się rozprowadzają i chronią czyszczone podłoża przed zabrudzeniem i wilgocią. Wystarczy wstrząsnąć i spryskać zanieczyszczoną powierzchnię z odległości dwudziestu centymetrów, po czym przetrzeć suchą szmatką.

Podłoga – domowy plac zabaw

Podczas sprzątania nie wolno zapominać o podłogach. Zdarza się, że kawałki jedzenia lub innych zanieczyszczeń zalegają w kątach i w trudno dostępnych miejscach. Żeby tego uniknąć, wystarczy trzy razy w tygodniu odkurzać mieszkanie, nie zapominając o przestrzeniach pod szafkami czy za meblami. Po odkurzeniu podłogi warto umyć. Większość da się wyczyścić środkiem takim jak Sidolux Uniwersalny płyn do mycia. Na pięć litrów wody starcza półtorej nakrętki. Po przygotowaniu roztworu, należy jeszcze tylko przemyć podłogi nasączonym nim mopem lub szmatką.

Inaczej sprawa wygląda w wypadku powierzchni drewnianych. Drewno jest, co prawda, antybakteryjne, więc da się je wyczyścić zwilżoną ścierką, ale bywa, że nasze drewniane parkiety lub panele zostaną zanieczyszczone czymś tłustym. Wtedy warto od razu sięgnąć po specjalistyczny preparat taki jak Sidolux Expert płyn do mycia paneli i drewna. Drewniane powierzchnie nadają niezwykłego blasku naszym mieszkaniom, a żeby go utrzymać, trzeba o nie dbać. Drewo wymaga szczególnej uwagi; żeby utrzymać jego piękno, stosujmy preparaty oparte na naturalnych składnikach takich jak olej jojoba. Nie tylko czyści on brudne powierzchnie, ale także nadaje połysku i pielęgnuje. Wystarczy rozpuścić 50 mililitrów w pięciu litrach wody, po czym wytrzeć zanieczyszczoną powierzchnię mopem lub ścierką.

Podczas sprzątania pamiętać należy przede wszystkim o regularności i dokładności. Jeżeli wypracujemy w sobie nawyk sprzątania kilka razy w tygodniu, nigdy nie zaskoczy nas góra tłustych naczyń czy wielotygodniowy brud.

 5 kluczowych zasad, jak krok po kroku pozbyć się brudu, tłuszczu i kurzu we własnym mieszkaniu.