sidolux_poradnik_czym_myc_panele_podlogowe_1.jpg

Czym myć panele podłogowe i jak skutecznie je czyścić bez smug?


Laminowane, drewniane i winylowe – to najczęściej wybierane rodzaje paneli przez klientów. Produkty od dobrego producenta wyróżniają się ciekawymi wzorami, oryginalnymi usłojeniami, ale też charakteryzują się wysoką jakością i wytrzymałością. Niemniej, by podłogi zawsze prezentowały się dobrze i przez lata nie traciły swych właściwości, należy je regularnie pielęgnować. Trzeba wiedzieć, że każdy materiał wymaga innego traktowania. Dlatego wyjaśniamy, jak i czym myć panele podłogowe laminowane, drewniane i winylowe.

Czym myć panele laminowane i winylowe?

Panele laminowane to podłogi nadające się zarówno do prywatnych mieszkań, jak i lokali użyteczności publicznej. Rdzeniem laminatu jest trwała płyta HDF, wykonana z włókien drewnianych. To panele, które doskonale imitują drewno. Inwestorzy jednak do swych nieruchomości coraz chętniej wybierają także panele winylowe.

Zapewniają one wysokie wrażenia wizualne i charakteryzują się doskonałą wytrzymałością. Stworzone są z syntetycznego polichlorku winylu (PVC), co czyni je w pełni wodoodpornymi. Do mycia obu typów podłóg można wykorzystać uniwersalne płyny, ale warto sięgać również po środki przeznaczone do konkretnych powierzchni. Dzięki temu możliwe jest mycie podłóg laminowanych, winylowych i drewnianych bez smug. Specjalistyczne preparaty umożliwiają pokrycie paneli dodatkową warstwą ochronną.

W przypadku pielęgnacji paneli laminowanych sprawdzi się SIDOLUX ochrona i połysk do paneli podłogowych. To środek, który nabłyszcza i odświeża powierzchnie bez konieczności polerowania. Płyn zabezpiecza panele przed uszkodzeniami mechanicznymi i tworzy antypoślizgową powłokę, zwiększając bezpieczeństwo użytkowania podłogi.

Z kolei do mycia paneli winylowych warto wykorzystać SIDOLUX Expert do mycia podłóg z terakoty, linoleum, PVC i kamienia. To specjalny płyn do mycia podłóg innych niż drewniane. Dlatego doskonale sprawdzi się w przypadku m.in. powierzchni wykonanych z PVC. Produkt ten chroni podłogę przed negatywnym wpływem wilgoci. Aktywna formuła umożliwia skuteczne i szybkie czyszczenie, a preparat pozostawia przyjemny zapach.

Mycie paneli drewnianych bez smug – jaki płyn wybrać?

W odróżnieniu od paneli laminowanych i winylowych podłogi drewniane są wykonane z naturalnego tworzywa, które wymaga zupełnie innego traktowania. Ten rodzaj powierzchni prezentuje się wyjątkowo oryginalnie i nadaje pomieszczeniom niepowtarzalny charakter. W celu zachowania  unikalnego wyglądu podłogi drewnianej trzeba regularnie i solidnie ją pielęgnować.

Do mycia drewnianej podłogi warto zastosować SIDOLUX Expert do mycia drewna. Specjalistyczny preparat z systemem Clean & Perfect skutecznie usunie brud, nie pozostawiając zacieków i smug. Recepturę wzbogacono woskami naturalnego pochodzenia, które ułatwiają rozprowadzanie płynu na powierzchni oraz zabezpieczają ją przed negatywnym wpływem wilgoci.

Jak myć panele na wysoki połysk bez smug?

Smugi i brak połysku to zwykle efekty uboczne nieprawidłowego mycia paneli podłogowych. Co w takim razie właściciele mieszkań robią źle, że na podłodze pojawiają się nieestetyczne zacieki? Zazwyczaj to pozostawianie na mopie za dużej ilości wody. Inne powody to dodanie zbyt dużej ilości detergentu do wody lub nierozcieńczenie go. Każdy producent na etykiecie produktu podaje, w jakich proporcjach należy mieszać preparat z wodą.

Poza tym do mycia konkretnych rodzajów paneli najlepiej stosować specjalne płyny przeznaczone do określonych materiałów. Warto wybierać preparaty od cenionych na rynku firm. Najtańsze i słabej jakości produkty mogą pozostawiać na powierzchni pianę, która nie jest pożądana podczas mycia podłóg.

Nabłyszczacz do podłóg

W celu uniknięcia smug i uzyskania wysokiego połysku do nabłyszczania powierzchni można wykorzystać specjalistyczne środki. W katalogu SIDOLUX posiadamy nabłyszczacze, jak Sidolux ochrona i połysk PVC, linoleum. Specjalnie opracowana formuła, oparta na emulsjach polimerowych i woskowych, sprawi, że powierzchnia wykonana z linoleum oraz z PVC po umyciu pozostanie błyszcząca przez wiele dni, a nawet tygodni. Więcej na temat nabłyszczania można dowiedzieć się z naszego innego artykułu – Matowe panele – jak wypastować i nabłyszczyć? 

Jaki mop do mycia paneli bez smug?

W celu mycia paneli podłogowych warto zastosować mop płaski bądź obrotowy z mikrofibry lub bawełny. To materiały, które bardzo dobrze chłoną brud i wodę. Wiele osób używa mopa sznurkowego, jednak ten trudno jest wycisnąć i często pozostawia on smugi. Przed przystąpieniem do mycia na mokro należy zamieść okruchy z paneli podłogowych i odkurzyć powierzchnię. W ten sposób uniknie się rysowania paneli i uzyska lepszy efekt pielęgnacji. Stosując płyny SIDOLUX z serii ochrona i połysk, preparaty powinno się nanosić bezpośrednio na odtłuszczoną powierzchnię i rozprowadzać delikatnie za pomocą mopa. Warto też pamiętać, że panele najlepiej myć zgodnie z kierunkiem ich ułożenia.

Czym myć panele podłogowe po remoncie?

W przypadku zabrudzenia paneli farbą, zaprawą czy klejem podczas remontu konieczne jest zastosowanie silnego preparatu. Do takich wyzwań proponujemy CLEANLUX PLUS. To środek do gruntownego czyszczenia po remontach. Jego recepturę stworzono na bazie substancji powierzchniowo czynnych i środków alkalicznych. Umożliwia to neutralizację trudnych do usunięcia zabrudzeń, a także usuwanie tłustych plam z olejów czy smarów.

Podsumowanie

Skuteczne mycie paneli podłogowych bez smug na wysoki połysk możliwe jest dzięki połączeniu odpowiedniej techniki czyszczenia i dobrych jakościowo preparatów do podłóg, a także dzięki posiadaniu właściwego mopa. Dodatkowo trzeba regularnie myć powierzchnie – przynajmniej raz w tygodniu. Z kolei w okresie zimowym warto rozważyć częstszą pielęgnację, gdyż wtedy na podeszwach butów do wnętrza wnosi się piasek z solą oraz błoto. Ponadto wszelkie silniejsze zabrudzenia z tłuszczu, kleju bądź atramentu należy zmywać na bieżąco.

sidolux_poradnik_czysta_podloga_ale_czy_bez_bakterii_2.jpg