sidolux_poradnik_swiateczne-porzadki-jak-szybko-i-skutecznie-sprzatac-mieszkanie_3.jpg

Świąteczne porządki – jak szybko i skutecznie sprzątać mieszkanie?


Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym otwieramy swoje drzwi dla wielu odwiedzających nas członków rodziny i przyjaciół. Bardzo możliwe, że to jedyny czas w roku, gdy w naszych domach gromadzi się tak dużo ludzi. Rozmowy, śmiech dzieci, melodie popularnych świątecznych utworów wypełniają każde wnętrze. Zanim jednak wszyscy zapukają do drzwi, a później usiądą wspólnie przy wigilijnym stole, każdy gospodarz, z mniejszym bądź większym zaangażowaniem, przystępuje do świątecznych porządków. Jak szybko i skutecznie sprzątać mieszkanie? Warto wcześniej zrobić dobry plan oraz zaopatrzyć się w skuteczne preparaty do mycia.

Jak rozplanować porządki na święta Bożego Narodzenia?

Wiele rodzin sprzątanie na święta zaczyna już w listopadzie, czyli prawie dwa miesiące wcześniej. Oczywiście, wszystko zależy od wielkości domu i liczby zaproszonych gości. Niemniej nie warto zbyt wcześnie zająć się na przykład myciem okien, gdyż wyczyszczone w listopadzie do grudnia zdążą znów się wybrudzić. Ponadto wiele osób zupełnie niepotrzebnie zamęcza się doprowadzaniem mieszkania do perfekcyjnej czystości.

Porządkowanie przedmiotów w szafach, pozbywanie się starych ubrań, segregowanie dokumentów czy opróżnianie garderoby to czynności, które można odłożyć na później. W grudniu jest już naprawdę wiele do zrobienia. Od czego zacząć bożonarodzeniowe porządki? Najlepiej od zrobienia harmonogramu i świątecznej listy „to do”.

2 tygodnie przed świętami umyj okna

Mycie okien należy przeprowadzić w ciepły dzień. W przypadku dużego mrozu warto przełożyć to zadanie na termin, w którym przewidywana temperatura ma wzrosnąć do ok. 0°C. Czyszczenie okien zaczyna się od przetarcia na sucho ram i futryn. Do mycia na mokro warto wykorzystać ściereczkę z mikrofibry i ciepłą wodę.

Kolejny krok to zastosowanie podczas czyszczenia specjalnego preparatu. Wszelkie zabrudzenia, bez pozostawienia smug, doskonale usunie SIDOLUX crystal do mycia szyb. Technologia nanocząsteczek tworzy na mytej powierzchni warstwę chroniącą przed osadzaniem się brudu. Dzięki temu deszcz spływa po szybie równomiernie, nie pozostawiając zacieków. Po rozpyleniu płynu należy do sucha wytrzeć okno ściereczką bądź papierowymi ręcznikami.

1,5 tygodnia przed świętami zrób porządki w pokojach

Bez względu na to, czy planujesz przyjąć gości na noc, czy tylko na kilka godzin – zmień pościel i narzuty na kanapach oraz fotelach. Dzięki temu pomieszczenia wypełni świeży zapach nowo założonych tkanin. Ponadto w sypialniach, gabinetach i salonie umyj meble. Chodzi o porządne wyczyszczenie zakamarków, w których zbiera się kurz. Na początku meble należy przetrzeć na sucho, a następnie szmatką namoczoną wodą. Na końcu trzeba nanieść na ich powierzchnię SIDOLUX M aerozol przeciw kurzowi classic. Dzięki aktywnej pianie preparatu szybko i skutecznie można pozbyć się kurzu i drobnych zabrudzeń, a także uzyskać powierzchnię bez smug. 

Tydzień przed świętami posprzątaj łazienkę i kuchnię

Niewątpliwie łazienka i kuchnia to pomieszczenia, których sprzątanie jest najbardziej czasochłonne. Przede wszystkim dlatego, że wykonywane w nich codziennie czynności wiążą się z zabrudzeniami m.in. z tłuszczu czy kamienia. Ponadto wiele sprzętów wymaga dokładnego oczyszczania z zaschniętych resztek jedzenia, np. piekarnik i kuchenka. W tym przypadku polecamy lekturę innego naszego artykułu – Jak i czym wyczyścić piekarnik? Środki do czyszczenia bardzo brudnych piekarników – w którym przedstawiamy m.in. parową metodę czyszczenia.

Podczas świątecznych porządków trzeba umyć również okap, kuchenkę oraz płytę indukcyjną. Jeśli na powierzchniach tych urządzeń widoczne są silne przypalenia bądź tłuste plamy, warto zastosować specjalistyczne preparaty SIDOLUX z serii Professional. Wyczyszczenie kuchni na święta jest ważne, gdyż to miejsce, w którym przygotowywane są wigilijne potrawy. Dotyczy to również garnków. Jeśli przypalone naczynia wciąż nie zostały dokładnie doczyszczone, warto zasięgnąć rad z naszego artykułu Sposoby na przypalony garnek i patelnię – jak wyczyścić?

Dużego zaangażowania od gospodarzy podczas sprzątania wymaga także czyszczenie łazienek. We wnętrzach tych pojawiają się takie zabrudzenia jak kamień i rdza. Wówczas warto korzystać z silnie skoncentrowanych środków do szybkiej i skutecznej pielęgnacji łazienki. W tym przypadku sprawdzi się preparat biobójczy SIDOLUX ANTI-BAC. Pomoże on profesjonalnie wyczyścić i zdezynfekować urządzenia sanitarne oraz inne powierzchnie w łazienkach, usuwając z nich bakterie, grzyby oraz pleśń.

Pod prysznicem oraz w okolicach wanny, na silikonie bądź w fugach i spoinach, często pojawiają się czarne, żółte, szare i zielonkawe ślady po grzybie. W celu przywrócenia tym elementom pierwotnego koloru, bez konieczności szorowania, warto sięgnąć po nasz SIDOLUX Profi renowator do fug i spoin. Kompozycja starannie dobranych składników aktywnych, jak kwas solny, amina kwas oleinowy, niejonowy surfaktant z grupy etoksylowanych alkoholi tłuszczowych, sprawia, że preparat czyści szybko i wyjątkowo skutecznie.

1–3 dni przed świętami – ostatnie porządki

Ostatnie dni przed świętami należy przeznaczyć na bieżące utrzymywanie porządku – szczególnie w kuchni, w której przygotowywane są rozmaite potrawy. Dlatego wszelkie okruszki, zachlapania i plamy trzeba natychmiast sprzątać. Warto również odświeżyć wszystkie pomieszczenia. Do tego warto wykorzystać płyn SIDOLUX uniwersalny o zapachu mydła marsylskiego. Wystarczy wlać 1,5 nakrętki preparatu do 5 l wody. W tak sporządzonym roztworze należy zamoczyć szmatkę, by następnie przetrzeć nią meble oraz dekoracje.

Na liście zadań do zrobienia przed samymi świętami powinno się również znaleźć odkurzenie podłogi i umycie jej mopem oraz odpowiednio dobranym środkiem. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule Czym myć panele podłogowe i jak skutecznie je czyścić bez smug? W tekście tym podajemy wiele praktycznych porad dotyczących m.in. techniki mycia podłóg oraz rodzajów płynów przeznaczonych do paneli laminowanych, winylowych oraz drewnianych.

Świąteczne porządki – pamiętaj o detalach

W natłoku świątecznych obowiązków podczas grudniowego sprzątania zdarza się zapomnieć o drobnostkach. Zwykle pomijane są porządkowanie i czyszczenie małych, nierzucających się w oczy akcesoriów czy elementów wyposażenia mieszkania. Co warto zapisać na swojej świątecznej liście „to do”?

-  Wyczyszczenie ociekacza do naczyń
-  Wymiana ręczników
-  Napełnienie pojemnika na mydło w łazience
-  Przetarcie luster
-  Umieszczenie zawieszki do WC
-  Wyrzucenie śmieci w ostatni dzień przed świętami
-  Przemycie lodówki i umieszczenie wewnątrz pochłaniacza zapachów
-  Przetarcie baterii umywalkowej i zlewozmywakowej
-  Wyposażenie toalety w odświeżacz powietrza
-  Wymiana niedziałających żarówek
-  Zrobienie miejsca na płaszcze, kurtki i buty gości
-  W Wigilię – zapalenie zapachowych świeczek.

Podsumowanie

W celu szybkiego i sprawnego uprzątnięcia mieszkania na święta warto sporządzić plan sprzątania z podziałem na tygodnie i dni. W pracę należy zaangażować wszystkich domowników – również dzieci. Dzięki temu niweluje się natłok przedświątecznych obowiązków i sprzątanie po prostu przebiega szybciej. Nieodzownym elementem grudniowych porządków jest również zaopatrzenie się w uniwersalne płyny do mycia, a także specjalistyczne preparaty przeznaczone do czyszczenia poszczególnych powierzchni oraz silnych zabrudzeń.

sidolux_poradnik_swiateczne-porzadki-jak-szybko-i-skutecznie-sprzatac-mieszkanie_4.jpg