sidolux_poradnik_czyszczenie_mikrofali_w_kilku_krokach_3.jpg

Czyszczenie mikrofali w kilku prostych krokach – środki i metody


Kuchenki mikrofalowe znajdują się dziś w większości gospodarstw domowych. Dzięki nim szybko podgrzejesz gotowe dania czy rozmrozisz produkty spożywcze. Aby sprzęt tego typu działał sprawnie, konieczne jest jego regularne czyszczenie. Kiedy i jak je przeprowadzać? SIDOLUX podpowiada. 

Jak dbać o kuchenkę mikrofalową?

Znane przysłowie mówi, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Regularne mycie mikrofalówki pozwala utrzymać ją w dobrym stanie, jednak podstawą powinno być odpowiednie użytkowanie urządzenia. Pamiętaj o paru prostych zasadach. Przede wszystkim – wkładaj do kuchenki tylko naczynia do tego przeznaczone. Specjalne oznaczenia znajdziesz zazwyczaj na spodzie misek i talerzy. Zrezygnuj z pojemników wykonanych z metalu lub drewna oraz elementów posrebrzanych. Niektóre plastikowe opakowania na żywność mogą źle reagować na wysokie temperatury, dlatego zawsze sprawdzaj, czy nadają się do mikrofali. 

Do podgrzewania płynnych dań najlepiej jest stosować naczynia ze specjalnymi pokrywkami. Dzięki takiemu rozwiązaniu zminimalizujesz ryzyko rozpryskiwania się zupy czy sosu na ściankach kuchenki i nie będziesz musiał długo czyścić urządzenia. Podczas podgrzewania posiłków zwróć też uwagę na to, czy otwory wentylacyjne są odsłonięte. Do uszkodzeń może dojść również wtedy, gdy uruchomiona mikrofalówka jest pusta. Dla bezpieczeństwa najlepiej zapoznać się z instrukcją obsługi konkretnej kuchenki i postępować zgodnie z zaleceniami producenta.   


Jak często należy czyścić mikrofalę?
 

Częstotliwość czyszczenia kuchenki mikrofalowej będzie zależeć od tego, kiedy i w jaki sposób jej używasz. Mycie najlepiej przeprowadzać na bieżąco, zanim powstaną trudne do usunięcia plamy i przypalenia. Jeśli korzystasz z urządzenia codziennie, przecieraj wnętrze wilgotną ściereczką zaraz po wyjęciu z niego dania. Dzięki temu brud i nieprzyjemne zapachy nie zdążą osiąść na powierzchni. Zanim zakończysz czyszczenie, zwróć uwagę na trudno dostępne miejsca – wyciągnij obrotowy talerz, przyjrzyj się przestrzeniom wokół szyby i sprawdź wentylatory. 

Do mycia używaj miękkiej ściereczki lub gąbki. Wszelkiego rodzaju druciaki i inne ostre akcesoria mogą zarysować powierzchnię urządzenia. Unikaj agresywnie działających mleczek i past o właściwościach ściernych. Szklany talerz możesz umyć w zlewie jak inne naczynia. Wystarczy zwykły płyn do mycia naczyń. 


Domowe sposoby na czyszczenie mikrofalówki
 

Budną mikrofalówkę można wyczyścić domowymi sposobami. Najpopularniejsza metoda to mycie z zastosowaniem cytryny, sody oczyszczonej lub octu. Do przygotowania domowej mikstury nie potrzeba wiele – wystarczą mała miseczka z wodą i wybrany środek o właściwościach czyszczących. Miskę z preparatem wystarczy postawić na talerzu, a następnie włączyć mikrofalę na parę minut. Na koniec należy przetrzeć wnętrze zwilżoną szmatką. Z intensywnymi zabrudzeniami dobrze radzi sobie domowa pasta z dodatkiem sody oczyszczonej – w tym przypadku należy jednak pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności i dokładnym pozbyciu się resztek pasty z urządzenia. 


Czym czyścić mikrofalówkę? Skuteczne preparaty SIDOLUX
 

Domowe sposoby są ekonomiczne, ale nigdy nie masz pewności, czy wybrana metoda będzie w 100% bezpieczna dla urządzenia lub czy wystarczy do poradzenia sobie z uporczywymi zabrudzeniami. Jeśli chcesz zyskać gwarancję, że Twoja kuchenka mikrofalowa będzie oczyszczona dokładnie, wybierz profesjonalne środki czystości od uznanego producenta. SIDOLUX ma w swoim katalogu produkty, które doskonale nadają się do tego zadania.

SIDOLUX Professional do lodówek i kuchenek mikrofalowych  to środek, z zastosowaniem którego szybko i bezpiecznie wyczyścisz swoją mikrofalówkę. Dzięki rozpylaczowi produkt łatwo można zaaplikować. Wystarczy, że spryskasz powierzchnię preparatem, odczekasz minutę, a następnie zetrzesz go wilgotną szmatką. Specjalna formuła usunie uporczywe plamy i zniweluje nieprzyjemny zapach. 

W przypadku starszych, nawarstwionych zabrudzeń konieczne może być sięgnięcie po silniej działające detergenty. Polecamy preparaty przeznaczone do czyszczenia przypaleń. Profesjonalne produkty SIDOLUX są bezpieczne dla czyszczonych powierzchni i likwidują nawet najbardziej uporczywy brud. Więcej porad znajdziesz w naszym artykule Jak i czym wyczyścić piekarnik? Środki do czyszczenia bardzo brudnych piekarników.

sidolux_poradnik_czyszczenie_mikrofali_w_kilku_krokach.jpg